Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém v bazilice sv. Bartoloměje (Kolín)

Kolín I, Brandlova ulice

WWW:
Bohoslužba ne 8:00

V polovině 13. století při založení královského města Kolín byl zřejmě založen i kostel, z něhož se chrám vyvinul do současné podoby. Zakladatelem byl nejspíše král Přemysl Otakar II. Stavba byla dokončena před rokem 1300 vybudováním dvou štíhlých osmibokých věží na západním průčelí.
Za vlády Karla IV. prodělo město Kolín požár, během kterého byl poškozen také kostel, který následně prošel přestavbou. Petr Parléř tehdy v letech 1360 - 1379 vybudoval nový gotický chór, byla rozšířena okna v trojlodí a proběhla také přístavba kaple Panny Marie. Petr Parléř tedy v Kolíně zahájil výstavbu nového, vysokého chóru na místě původního presbytáře. Obnovený chrám byl vysvěcen roku 1378. Vlastní kostel je trojlodní stavba, postavená v gotickém slohu. Nižší, západní část je raně gotická s vnějším opěrným systémem. Na severní straně se nacházejí dva vstupní portály. Tympanon pravého portálu je kopií původní plastiky ze 13. století, která byla sňata při rekonstrukci na konci 19. století.
Ke konci 15. století byly západní věže opatřeny věžemi ve tvaru jehlanu a nárožní věžičky. Roku 1643 kostel rabovala švédská vojska a značně jej poškodila. Další pohroma měla podobu požáru, který kostel poškodil roku 1976. Generální rekonstrukce pak proběhla v polovině 19. století, jenomže záhy, roku 1869, přišel další ničivý požár. Další rekonstrukce je vedena Josefem Mockerem, který nejdříve přestavil severní věž a zvonici, poté rekonstruuje i Parléřovu práci - chór, kde řadu architektonických prvků buď doplnil a nebo zcela vyměnil. Zastřešení katedrály také pochází z 19. století.
Poslední ránu tomuto architektonickému skvostu zasadila 2. světová válka. Při jednom z náletu na město byl v roce 1945 chrám zasažen bombou. Opravy byly zahájeny až v roce 1963 a de facto trvají do současnosti. Za podrobnější zmínku stojí samostatná zvonice. V jejím nejvyšším patře se nachází bývalý byt hlásného s ochozem. V nižším patře je zavěšeno pět zvonů. Původních šest zvonů z roku 1797 bylo zabaveno Němci za 2. světové války. Zvony byly roztaveny a a použity pro výrobu zbraní. Současné zvony tedy již nejsou původní.
Zvony Sanktusník a Václav pocházejí z kostela sv. Víta na Zálabí a byly po válce umístěny v Kolíně. Zvon Kohoutek pravděpodobně pochází z městského popraviště. Zvony Bartoloměj a Jan Pavel jsou úplně nové, jelikož byly odlity v roce 2000.
Jako veliká zajímavost je to, že blízkosti Parléřova chóru se na místě dřívější hradební bašty nachází barokní kostnice.

internet

Betlém
Betlém vznikal v letech 1869 až 1870 z iniciativy kaplana Jana Svobody, rodáka z Chrudimi. Autorem většiny figur byl lidový řezbář Josef Touša ze Zruče nad Sázavou. Odkud však pochází další figury s velkými bradatými hlavami, se už asi nedozvíme.
Jedním z prvních stavitelů jesliček byl kolínský kostelník Jan Evangelista Major, který v chrámu sv. Bartoloměje působil od roku 1885. Po něm se každoroční stavby betléma ujal pan Josef Svoboda, na kterého navázali bratři Kamarýtové. Ti pak po více než 50 let betlém nejen stavěli, ale svědomitě se starali i o jeho nezbytnou opravu. Zprvu byly jesličky stavěny v kapli za hlavním oltářem, později se přesunuly do kaple na opačné straně chrámu a po dalších letech do prostoru pod jižní věží. V březnu roku 1945, během třetího náletu na Kolín, byla silně poškozena budova děkanského úřadu a s ní zničeny i původní skály betléma, vyrobené ze škváry. Krátce po druhé světové válce bratři Kamarýtové obohatili betlém o plastickou maketu chrámu sv. Bartoloměje, hradby a kolínské brány. Bohužel v roce 1950 přišlo udání a s ním spojená domovní prohlídka, při které byly tyto stavby odvezeny neznámo kam. Koncepce stavby jesliček se pak výrazně změnila v roce 1964. Ve zmíněném roce bratři Kamarýtové pro betlém vybudovali velké pódium a k dosavadnímu pozadí namalovali postranní obrazy - kolínské Nokturno na levou a palestinskou krajinu na pravou stranu. Každoročně pak jezdili do lesů pro mech, větve z vršku stromů, pro kořeny a další dekoraci.

Vánoční Kolínské noviny 22.12.1992

V chrámu sv. Bartoloměje se také nachází vysoce umělecká práce - čtrnáct zastavení křížové cesty, které z bukového dřeva vyřezal v letech 1910-13 významý sochař, grafik, architekt a symbolista období secese František Bílek.
Všechny fotografie a text k betlému dodal Pavel Vladyka.



Bazilika sv.Bartoloměje Bazilika sv.Bartoloměje Interiér kostela Interiér kostela Kostnice Interiér kostela Interiér kostela Kostnice
Bazilika sv.Bartoloměje Bazilika sv.Bartoloměje Interiér kostela Interiér kostela Kostnice Betlém v kostele Betlém v kostele Betlém v kostele
Historické foto Historické foto Historické foto Historické foto Historické foto Historické foto Historické foto

sv.Bartoloměj sv.Bartoloměj Interiér kostela Hlavní oltář Boční oltář Boční oltář Varhany Zastavení KC Boční oltář Varhany Zastavení KC
sv.Bartoloměj sv.Bartoloměj Interiér kostela Hlavní oltář Boční oltář Boční oltář Varhany Zastavení KC Svatá rodina Přichozí poutníci Přichozí pastevci


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp